TESLIĆ: SEĆANJE NA TEŽAK ZLOČIN "ARMIJE BIH" NAD BOŠNJAČKOM DECOM I CIVILIMA!

Protekla je 31-a godina od stravičnog masakra nad civilima na autobuskoj stanici u centru Teslića. Dvanaestoro Bošnjaka i Srba, među kojima je bilo i dece ubijeno je i ranjeno u snažnom, artiljerijskom napadu pripadnika tzv. Armije BiH iz Tešnja na grad Teslić

Tokom opsade Teslića (1992-1995) od strane Alijine muslimanske armije, život je izgubilo 580 građana, dok je na području šire dobojske regije tj. Ozrena stradalo preko dve ipo hiljade ljudi, srpske i bošnjačke nacionalnosti. 

Teslić je bio opkoljen sa svih strana i kao takav danonoćno izložen granatiranju sa položaja "Armije BiH" iz pravca Tešnja i okolnih bošnjačkih sela. Tokom rata na području dobojske regije je poginulo i stradalo najmanje 87-oro dece, dok je više od 250 mališana teško ranjeno. Veliki broj dece izgubio je život upravo u Tesliću i okolini. Sprovođenjem zabranjenog opsadnog načina ratovanja u Tesliću i Doboju je vršena koordinisana, dugotrajna, rasprostranjena i sistematska kampanja (vojna strategija) granatiranja i snajperskog delovanja po civilnom stanovništvu i po civilnim objektima iz artiljerijskog i pešadijskog naoružanja. 

Danonoćno su na meti granatiranja i snajperskog delovanja bile bolnice, vrtići, crkve, školska igrališta, stambene zgrade, pijace, porodilišta..Civili u Tesliću i širom dobojske regije su ubijani dok su dok su se bavili egzistencijalnim poslovimazatim na ulici, u stanovima i kućama, u redovima za vodu i hleb, u kolima hitne pomoći, u napadima na bolnice i putna vozila, zatim dok su prisustvovali sahranama ili svadbama. 

Muslimanske granate nisu birale cilj, već su jednako padale i po srpskim i muslimanskim kućama i rubnim naseljima, ubijajući i ranjavajući sve civile, nezavisno od njihove verske i nacionalne pripadnosti. Veliki broj Bošnjaka, njih oko 160 stradalo je, tj. poginulo je i ranjeno u besomučnim napadima bošnjačke armije 

Naročito jaki artiljerijski udari po gradu Tesliću zabeleženi su u periodu od 9. do 11. januara 1993. godine. Granate su padale svuda po gradu i nikoga nisu štedele. Dana 11. januara 1993. iz pravca Tešnja, sa položaja "Armije BiH" ispaljeno je nekoliko granata na uže područje grada Teslića. Ubijeno je pet, a ranjeno preko dvadeset civila svih nacionalnosti. Među ranjenima je bilo i dece. Zla sudbina htela je da među poginulima toga dana budu baš dečak Mirza Seferović i njegov otac Miralem. Kobnog dana zatekli su se na autobuskoj stanici kada je počelo bombardovanje. Kiša granata zasula je Teslić, a samo par minuta kasnije svuda su odzvanjali jauci i vrisci. Jezive prizore do danas nisu zaboravili stanovnici ovog malog grada. Smrtonosne granate prekinule su živote Miralema (53) i njegovog sina Mirze koji je imao samo trinaest godina. Poginuo je tog dana i stari Ibro Alić, penzioner od 70 godina. Tog dana smrtonosna granata prekinula je i život mladog Dragana Jelića - koji je živeo u Gornjem Ruževiću ali se tih dana zatekao u gradu. Srednju trgovačku završio je u Tesliću, a trebalo je uskoro i da se zaposli. Kobnog dana zatekao se kod Autobuske stanice u Tesliću, a pomoći nažalost nije bilo..preminuo je na licu mesta a sahranjen je u rodnom selu. Imao je samo 24 godine.

Žrtve: 

Ibro Alić (25.06.1923 - 11.01.1993)

Miralem Seferović (02.01.1940 - 11.01.1993)

Mirza Seferović (11.09.1979 - 11.01.1993)

Dragan Jelić (10.06.1968 - 11.01.1993)

Nedeljko Đukić (01.12.1952 - 11.01.1993)

Zlikovci iz Tešanja godinama kasnije su se više puta hvalili kako su granatirali Teslić, međutim, nije ih bilo briga ni za svoje sunarodnike niti za nevinu decu koja su tog dana ubijena i teško povređena usled čega su neki ostali i invalidi. I islamska zajednica grada Teslića više puta je pozivala pripadnike "Armije BiH" da obustave vatru i prestanu sa bombardovanjem grada budući da masovno stradaju nevini civili. Теške zločine su nad sopstvenim narodom, nad bošnjačkom decom, ženama i civilima počinili pripadnici Alijine armije koji su iz pravca Tešnja, te teslićkih, dobojskih i maglajskih sela danonoćno slali granate na nedužne civile. Ove žrtve se danas u Sarajevu i muslimanskoj Federaciji ne broje! O njima ne govore brojna bošnjačka udruženja, za njih traže pravdu popularni bošnjački mediji i njihove nevladine organizacije. 

RTS SAT je tih ratnih godina napravio tv prilog o užasima u opkoljenom Tesliću i tada su zabeležene brojne izjave.

Nama je jutros dovezeno pet civila koji su zadobili teške telesne povrede. Nažalost, od tih posledica jedna pacijentica Barjaktarević Ulfeta je preminula. Dvoje pacijenata je zbrinuto u sali, sad su trenutno na odjelu, a ostali su vraćeni - ispričao je tada za medije lekar ratne bolnice u Tesliću. 

Građanin Teslića Mujo H. ispričao je tv reporterima: - Slučajno je bilo pošto mi je mama u bolnici pa sam krenuo njoj u posjetu. Eto s linije gore sam proveo izvjesno vrijeme, nije bilo nikakvih problema, i u gradu me je granata u nogu ranila. Sad rana kakva je, doktori neće ništa da kažu - ispričao je Mujo sa osmehom na licu svoju postresnu ispovest o ranjavanju tokom bombardovanja Teslića pokazujući da ga pozitivna energija i vedar duh ne napuštaju ni u tim teškim trenucima.

Svoju ispovest TV reporterima dala je i devojčica Mediha koja je kao pripadnica muslimanskog naroda zadobila teže povrede tokom minobacačkog napada Alijine muslimanske armije iz Tešnja na civilne ciljeve u Tesliću. - Ja ne znam da li sam puno povređena, koliko sam sad vidjela da je previše strašno. Odlična je usluga, nisam mislila da će biti ovakvi prema meni ali su, nema se šta pričati, super je sve - teške izgovara reči ovo mlado biće koje je teško ranjeno u napadu neljudi i zlikovaca. Iskreno se nadamo da su ove rane zacelile i da je Mediha danas dobro i bez posledica.

Za druge medije dao je izjavu i Emir iz Teslića: "Oni tuku svaki dan i bombarduju Teslić, to sve pada iz Tešnja ili sa njihovih položaja oko Teslića. Mi smo neki dan, par nas građana muslimanske vjeroispovijesti smo izišli i protestvovali, zvali smo Aliju da prestane sa ubijanjem nedužnog naroda, da stane rat. Nisu odgovorili ništa ali su sutradan poslali par granata, to im je valjda odgovor. Oni ubijaju i svoj narod, ginu i Srbi, i Muslimani, Hrvati, Romi...mi samo hoćemo mir i život sa komšijama Srbima a Alija to ne da. Neki dan je dijete poginulo ovdje, i tako - rekao je utučeni Emir.

Nije poznato da li na mestu stradanja danas postoji neko spomen-obeležje, ali je važno da se taj dan obeležava jednako kao i sve ostale tragedije koje su zadesile ovaj grad. Neophodno je organizovati komemoraciju za ove nedužne žrtve i prisetiti se nevino stradalih. Ukoliko ne postoji, treba izgraditi zajedničko spomen obeležje za srpske i bošnjačke civile ubijene tokom opsade i tokom granatiranja Teslića.

Коментари

Популарни постови