FAŠIZAM U FEDERACIJI BIH! DAN ŽALOSTI SAMO ZA BOŠNJAČKE ŽRTVE U TUZLI, ALI NE ZA SRPSKE CIVILE U BRADINI
Da je Sarajevu stalo samo do sukoba i međunacionalnih tenzija, pokazuje i najnoviji, do sad neviđeni skandalozni fašistički istup bošnjačkih članova Predsedništva BiH kao i odluka Vlade entiteta Federacije BiH da se 25. maj proglasi Danom žalosti zbog stradanja bošnjačkih vojnika i civila na Tuzlanskoj kapiji. Ovim gestom srpske civilne žrtve iz Konjica su još jednom ponižene i obezvređene a porodicama ubijenih, te žrtvama silovanja i logorašima je naneta još veća bol na nikad zaceljene rane.
Podsećamo, prema podacima bošnjačkog centra IDC sa sedištem u Sarajevu - 25. maja 1995. na Tuzlanskoj kapiji je poginula 71 osoba, među kojima su 43-oje bili pripadnici vojnih formacija (među formacijama koje su ratovale u okviru Armije BiH, navode se čak i "Crni labudovi"), dok su ostali poginuli bili civili. Bošnjačka strana je vešto svih ovih godina sve poginule na Tuzlanskoj kapiji predstavljala kao civile, da bi se u međuvremenu utvrdilo da su brojni stradali zapravo bili pripadnici vojnih formacija u okviru Armije BiH što potvrđuju podaci nevladinih organizacija ali i javno dostupan registar boraca FBIH.
Dan žalosti obeležava se isticanjem zastave BiH na pola koplja, zabranjeni su kulturno-zabavni programi na javnim mestima, dok su mediji dužni uskladiti i prilagoditi svoje sadržaje.
Ova odluka predstavlja čist akt fašizma budući da je Dan žalosti proglašen samo zbog poginulih bošnjačkih vojnika i civila sa područja Tuzle, ali ne i zbog žrtava masovnog pokolja srpskih civila u mestu Bradina (opština Konjic) koja takođe pripada Federaciji BiH a koji je počinjen istog datuma samo tri godine ranije.
Podsećamo, mnogo pre Tuzlanske kapije 25. maja 1992. u mestu Bradina kod Konjica naoružane muslimanske paravojne formacije su izvršile pokolj civilnog stanovništva kada je masakrirano 88 meštana - žena, dece, starih i nemoćnih osoba čija su imena uklesana na spomen obeležju. Inicijativu Denisa Bećirevića i odluku Vlade FBIH porodice srpskih žrtava vide kao pokušaj da se prikriju i opravdaju monstruozni zločini koje je muslimanska vojska počinila 25. maja 1992. u mestu Bradina kod Konjica. Ove žrtve su bili civili ubijeni u svojim kućama i logorima. Oni nisu poginuli ni u kakvim borbama, niti su nastradali od minsko-eksplozivne naprave već su mučeni, sakaćeni, silovani i na najbrutalniji način ubijeni, dok su preostali odvedeni u logore ili proterani, njihova pokretna imovina je opljačkana, a kuće i Crkva Vaznesenja Gospodnjeg su zapaljeni i srušeni. Do kraja rata ubijeno je ukupno 470 Srba sa područja Konjica, među kojima i dvanaestoro dece.
Po svim parametrima ovaj masakr ima elemente genocida i zločina protiv čovečnosti. U Bradini je silovano i preko dvadeset žena i devojčica od kojih je najmlađa imala samo dvanaest godina. U Bradini se 25. maj 1992. godine zauvek je promenio život starice Nedeljke Žuže koja je nedavno preminula a čija je patnja postala simbol stradanja konjičkih Srba. Toga dana ubijen joj je sin, drugi odveden u logor a muslimanski ekstremisti su joj ubili i unuka Srđana, dečaka od 11 godina koji je ujedno i najmlađa žrtva genocida u Bradini.
Predsednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić ocenio je da zahtev bošnjačkog člana Predsedništva Denisa Bećirovića da se 25. maj proglasi danom žalosti u BiH zbog stradanja na Tuzlanskoj kapiji, pokazuje da "on gazi i po mrtvima kako bi prikupio političke poene", te upitao kako se nije setio da pokaže empatiju za srpske žrtve?
- Kako se to Bećirović ranije nije sjetio da pokaže empatiju za srpske žrtve, nego baš danas kada se obilježava 31 godina od stradanja 12 beba, on sjeti takve ideje, samo da bi skrenuo pažnju na sebe i time prikupio neki jeftini politički poen u borbi za funkciju predsjednika SDP-a - rekao je Kojić Srni. - Kako se on nije sjetio 16. januara dana kada su stradala braća Dimitrijević iz Skelana kod Srebrenice, ili 27.jula, dana kada je zvjerski zaklan dječak Slobodan Stojanović, ili 19. decembra, kada su u Јošanici ubijena mnoga djeca? Kako se nije sjetio Dobrovoljačke, ili Tuzlanske kolone, kako se nije udostojio da dođe i pokloni se žrtvama? - upitao je Kojić.
On je naglasio da ima još mnogo primera, ali da to očigledno Bećirovića ne dotiče, ocenjujući licemernom njegovu inicijativu koju pokreće na današnji dan, samo radi svog ličnog promovisanja ali i minimiziranja srpskih žrtava.
- Nemamo ništa protiv da na teritoriji Federacije bude dan žalosti, svako ima pravo da žali za svojim najmilijim, ali bez prava da minimizira stradanje drugog. Vjerujemo da će Željka Cvijanović bolikirati ovu inicijativu i na taj način spriječiti ovakvu gnusnu podvalu koju on želi poturiti srpskom narodu - rekao je pre nekoliko dana Kojić.
Коментари
Постави коментар